Kolejny trzynasty już dzień głodówki Ministrów Wąsika i Kamińskiego.

 

 

Niedawno minął trzynasty dzień protestu głodowego posłów Kamińskiego i Wąsika. Przypomnijmy, że zostali oni internowani bez ważnego wyroku sadowego z rażącym naruszeniem zasad konstytucji. Marszałek sejmu Szymon Hołownia wygasił mandaty obu posłów. Panowie Kamiński i Wąsik odwołali się od decyzji Marszałka. Sad Najwyższy przyznał im rację. Jednak Pan Hołownia zgłosił sprawę do wydziału pracy  Sądu najwyższego, który nie jest wydziałem właściwym do rozpatrywania takich spraw. Wydział ten wrz z umówionym przez marszałka rotacyjnego sędzią wydał decyzję potwierdzającą wygaszenie mandatów. Marszałek złamał więc prawo.  Adam Bodnar minister sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska uważa, że ułaskawienie dokonane przez prezydenta RP jest nieważne. Postanowił on uwięzić obu posłów.

Samo aresztowanie również odbyło się w sposób skandaliczny. Zostali oni wywleczeni przez policję z Pałacu Prezydenckiego. Posłów osadzono w Aresztach daleko od Warszawy. Mariusz Kamiński został uwięziony w Areszcie w Radomiu. Maciej Wasik został uwięziony w zakładzie karnym w Przytułach Starych. Od pierwszego dnia ich uwiezienia pod obydwoma aresztami gromadzą się setki osób domagające się ich uwolnienia. My byliśmy z naszą kamerą pod aresztem w Radomiu. Tylko w dniu 19 stycznia 2024 zgromadziło się tam ponad 500 osób. Był to dzień imienin ministra Kamińskiego. Zgromadzeni złożyli mu życzenia i odśpiewali 100 lat. ( Film poniżej.)

 

Od samego początku w obronę kolegów włączyli się posłowie PiS. Tym razem byli to : Zbigniew Kuźmiuk, Anna Kwiecień ( Posłowie z Radomia), Poseł Agata Wojtyszek z Kielc oraz euro poseł Tomasz Poręba ( Podkarpacie) . Szczegóły przemówień w filmiku poniżej.

 

 

Protestujący skandowali różne hasła w tym „ Raz sierpem raz młotem czerwoną hołotę” , „ uwolnić Kamińskiego posadzić rudego” i wiele innych.  Na zakończenie zaśpiewano hymn Polski. W momencie kiedy demonstracji rozchodzili się nagle pojawiło się kilka radiowozów i policjanci karali mandatami kierowców, którzy zaparkowali przed wiezieniem.  Odebrano to jako próbę zastraszenia. Protesty odbywają się przed Aresztem w Radomiu codziennie o godzinie 18:00.

Piotr Kołodziejczyk