Potrzeba i kreatywność sprawiają, że w życiu pojawia się coś nowego. Gdyby nie one nasza codzienność mogłaby wyglądać zupełnie inaczej?

\

Fot. Dariusz Wróbel

 Jedenastego października 2022 roku w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Kusocińskiego 13 odbyło się spotkanie Przedsiębiorczych Radomianek. Kobiety z Radomia i okolic we wspólnym gronie i przyjaznej atmosferze wymieniały się doświadczeniami, mówiły o tym, jak odnalazły własną drogę w biznesie, z czym musiały się zmierzyć i wzajemnie się inspirowały. Natomiast sednem warsztatów był temat kreatywności. Okazało się, że kreatywność jest w każdej z nas. Objawia się ona w różnych okolicznościach i formach.
Spotkania odbywają się cyklicznie. Tym razem dodatkowym atutem było towarzystwo sztuki w postaci mieniących się kolorami obrazów Danuty Goguły.
Pierwsze spotkanie Przedsiębiorczych Radomianek odbyło się w kwietniu 2017 roku, a grupę założyła Joanna Dzik. Wynikało to z potrzeby samej inicjatorki. Kobieta po powrocie do Radomia szukała odpowiedniej przestrzeni dla siebie. Niestety nic takiego nie znalazła. A, że należy do kobiet, które nie narzekają, tylko działają, postanowiła właśnie stworzyć ją sama.
Ideą spotkań jest to, aby łączyć kobiety działające w szeroko pojętej przestrzeni biznesowej, które borykają się z samotnością w tej dziedzinie, niezrozumieniem szczególnie ze strony osób bliskich. Często słyszą, żeby dały sobie spokój, po co im to, niech wrócą do pracy na etacie, albo żeby się nie wygłupiały.
Na spotkaniach jest miejsce dla ich pomysłów, dostają wsparcie, wzajemnie się uzupełniają i inspirują. Jak to mówi sama założycielka, ważne jest koleżankowanie się. To poprzez zwykłe relacje towarzyskie można kogoś bliżej poznać, dzięki czemu nabrać pewności, że to z tą właśnie osobą chce się robić biznes. Chodzi o zbudowanie zaufania i relacji. A to między innymi dzieje się na warsztatach. Spotkania zazwyczaj mają  formułę składającej się z części, w której każda z uczestniczek mówi, czym się zajmuje oraz z części tematycznej. Między innymi można usłyszeć o kwestii kreatywności w biznesach i życiu, o celach jakie mają, co się wiąże z finansami, o oporach w działalności i dlaczego pewne rzeczy w niej się nie wydarzają, czy o sukcesach.
Hasłem przewodnim inicjatywy Przedsiębiorczych Radomianek jest: Odważnie w biznes.
Na początku były to spotkania w kawiarniach przy kawie w luźniejszej formie, na zasadzie wymiany wizytówkowej. Obecnie są bardziej zaawansowane i przybrały formę kręgu. Każda kobieta może się wypowiedzieć, podzielić swoimi przemyśleniami, jest wysłuchana. Nikt jej nie przerywa. Chodzi w tym o mądrość całej grupy. Każda z uczestniczek wnosi coś do spotkań i mogą uczyć się każda od siebie. Rodzą się wtedy różne pomysły, współprace, wspólne działania i biznesy. Kobiety często wychodzą z własnej strefy komfortu rozwijając siebie oraz swoje działalności. I to według Joanny jest największym sukcesem.
Przedsiębiorcze Radomianki to otwarta grupa i każda kobieta, która prowadzi swój biznes, bądź dopiero myśli o nim, może w każdej chwili dołączyć do niej, bez względu na umiejętności, doświadczenie, czy miejsce zamieszkania.
Następne spotkanie odbędzie się 7 listopada b.r. o godzinie 17.00 w Filii nr 6 MBP w Radomiu przy ulicy Kusocińskiego 13.