Jesień rozgościła się na dobre. Oprócz odzianej w ciepłe kolory przyrody często wieje wiatr, pada deszcz.

Jesień rozgościła się na dobre. Oprócz odzianej w ciepłe kolory przyrody często wieje wiatr, pada deszcz, a zapach zgnilizny unosi się w powietrzu. W takich warunkach łatwo o przeziębienie.

Dobrym sposobem na wzmocnienie odporności może być wprowadzenie do swojej diety pigwy.

Jest to owoc wyglądem przypominający gruszkę. Fakturę skórki ma lekko woskowatą i jest żółtej barwy. Pachnie dość intensywnie, a jej smak w stanie surowym jest cierpki. Zdecydowanie zmienia się on po obróbce termicznej. Z pigwy można wytwarzać dżemy, nalewki, kompoty, czy soki.

Pigwa posiada właściwości przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicze oraz bakteriostatyczne. Jest bogata w witaminy A, B2, B6 oraz C. Poza tym posiada takie minerały jak: magnez, potas, wapń, żelazo, czy kwas foliowy.

Jednak osoby chore na cukrzycę powinny uważać na produkty z pigwy. Podyktowane jest to możliwością pojawienia się nadmiernego stężenia glukozy we krwi.

Pigwa świetnie przeciwdziała wymiotom, biegunce, czy wzdęciom. Pobudza również apetyt. Zaleca się jej stosowanie osobom borykającym się z anemią bądź niedokrwistością.

Świeżą pigwę, pokrojoną w małe kawałeczki można dodać do herbaty. Napój uzyska wtedy lekko kwaskowy smak. Owoc ten często nazywany jest polską cytryną.

Jak przygotować sok z pigwy?

Składniki:

1 kg owoców pigwy,

1 kg cukru.

Przygotowanie:

  1. Umyć owoce i pokroić w małe kawałki, pozbywając się gniazd nasiennych.

  2. W przygotowanym wcześniej słoiku, do wysokości 3/4 naczynia umieścić pokrojone owoce, zasypać cukrem i przykryć ściereczką lub gazą.

  3. Odstawić na kilka dni, a następnie odlać powstały sok.

  4. Porozlewać do mniejszych pojemników, (np. butelek) i pasteryzować około 10 minut od momentu zawrzenia wody.